Bitcoin

Bitcoine Yatırım Yapılır Mı

Yukarı yönlü hareketine devam eden bitcoin, yatırımcısını sevindirmeye de devam ediyor. Ana akım medya kuruluşları bitcoin’i yeni bir birim sınıfı olarak lanse eder iken fiyatı da 4300 doları aştı.Yukarı yönlü hareketine devam eden bitcoin, yatırımcısını sevindirmeye de devam ediyor. Ana akım medya kuruluşları bitcoin’i yeni bir birim sınıfı olarak lanse eder iken fiyatı da 4300 doları aştı.Piyasada ki önemli roller oynayan oyuncular ve uzmanlar ise bitcoin’i daha parlak bir geleceğin beklediğini düşünmekte. Standpoint Research analisti Ronnie Moas, 2018 yılına kadar 5000 dolarlık fiyata ulaşılacağını düşündüğünü açıkladı.Piyasadaki olumlu hava ve yapılan tahminlerle birlikte günlük yatırımcıların ne yapması gerektiği konusunda farklı görüşler hakim olmakta. İşte bitcoin’e yatırım yapmak veya yapmamak için üç temel sebep…

Artıları⦁

Pİyasa da önemli rol oynayan oyuncular bitcoin’e yeni altın gözü ile bakarken bitcoin ana akım medya kuruluşlarının haberlerin de eskiye göre artık daha fazla yer almakta. Bitcoin’in değeri hükümetler tarafından belirlenmiyor ve bitcoin bu yönü ile altına benzetiliyor.

⦁ Çok sayı da yatırımcı ve finans sektörü uzmanı bitcoin’e güven ile bakmakta, birçok ana akım yatırımcı ve de girişimci bitcoin’ ve diğer kripto paraları geçerli ve de kullanışlı bir varlık sınıfı olarak görmeye başladılar.

⦁ Üretilebilecek bitcoin sayısı sınırlı ve yalnızca 21 milyon bitcoin kazılabilir ve de en erken 2040’a kadar yeni token kazılmayacak. Bu durum bitcoin’i, değeri zamanla artan deflasyonal bir para birimi statüsüne sokmuş oluyor.

Eksiler⦁

Bitcoin yalnızca bilgisayarlardan ibarettir. Bitcoin ve altcoinler, yalnızca internet üzerinde var olan kodlar ve fiziksel bir forma sahip değillerdir.

⦁ Yüksek volatilitle, bitcoin ekosisteminin en belirgin özelliklerinden biridir. 10 yıllık ömrü boyunca bitcoin birçok baloncuk ve de fiyat çöküşü yaşamıştı.

⦁ Nerede ise hiçbir bitcoin kullanıcısının kimliği bilinmemekte. Bitcoin’in ileride kağıt paraların yerini alacağına yaygın olarak inanılsa da çok sayıda kişinin ise bitcoin’i uyuşturucu satın almak ve de dolandırıcılık yapmak için kullanıldığı ilinmekte.

Piyasaya yeni girecek yatırımcıların uzun vadeli yatırım yapması ve kaybetmeyi göze alabileceklerinden fazla para yatırılması önerilmekte. Bitcoin’in fiyatı tırmanmaya devam etse de yeni yatırımcıların temkinli adımlar atarak ilerlemesi ve her şeye rağmen de çok dikkatlı olmaları gerekmekte.

Kaynak: Cointelegraph

YAZAR HAKKINDA

BENZER YAZILAR