Esnaf Kredisi

Kredi Borcunu Ödemeyen Hapse Girer Mi?

Kredi Borcunu Ödemeyen Hapse Girer Mi

Çevremizde ki pek çok kişinin ihtiyaç halinde olması ve cazip gelmesi nedeni ile herhangi bir bankaya bağlı kredi kartı kullanılmaktadır. Bilindiği üzere de bu borçlar asgari tutar ile ödemem kapsamı alanındadır. Kredi kartınızın belirlenmiş olan asgari tutarını ödediğiniz takdirde kredi kartı kullanımda hiç bir sorunla karşılaşmanız mümkün değildir. Ancak bu şekilde yapılan uygulamalarda kartınızda kullanımda yasal takip süreci yaratabilecek iki husus vardır. Bunların başında elbette ki bankanın size olan güvenini sarsmanız gelmektedir. Sadece bir tek bankaya bağlı bile kalmış olsanız sizin yapmış olduğunuz tüm işlemleri görebilmeleri sonucu puan kaybı yaşamanıza sebep olabilmektedir. Neticede tek bir bankaya bağlı kalmanızda güvenirliği sağlamaya yetmeyecektir.

Kredi borcumu ödemezsem ne olur?

Bankanın size vermiş olduğu kredinin her yıl %30 oranında yıllık ödeme faizde olmaktadır. Bu faizi göz arda etmeden kesintisiz olarak her yıl hesabınızdan tahsis edilmesi gerekmektedir. Tahsis edilen yıllık faizde kredinizi düzenli kullanıma elverişli kılmaktadır.

Kredi borcunu ödemeyen hapse girermi?

Kredinizin son ödeme tarihi olan günü geçirmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer ki kredi kartı son ödeme gününü geçirmeniz dâhilinde ödemediğiniz borçlar için kredinize banka faiz uygulamaktadır. Borcunuzu en geç on beş gün içerisinde ödeme zorunluluğunuz vardır. On beş günü geçiren kredi kartı kullanıcıların kredi kartlarının kapanması söz konusudur. Bu nedenle kartınızı kullanmaya devam etmek için asgari tutarı ödemeniz gereklidir. Lakin ödeme yapmaz ve kartınız kapanır ise size tanınmış olan üç aylık zaman diliminin sonunda banka tarafından kayıtlı olan numaranız aranarak ekstra yedi günlük bir süre daha tanınmaktadır. Verilen yedi günlük süre içerisinde de borcunuzun tamamını kapatmanız ya da borcunuzu yapılandırmanız istenecektir. Asgari tutarı sürekli ödeyenlerin de borcuna yapılandırma yapması daha karlı olmaktadır.

Kredi Borcunu Ödemeyen Hapse Girer Mi?

Asgari borcunu ödemeyen ve yapılandırma işlemi yaptırmayan kişiler için yasal takip süreci başlatma yetkisine sahip olacaktır. Bu yetki ile avukat veya hukuk bürosundan borcunu tahsis etmesi adına olacaktır. İlk tahsis alınması istenilen kişiler elbette ki krediniz çekerken sizin kefil göstermiş olduğunuz şahıslardır. Bu kişilerde sizinle birlikte tehlike kapsamının yer almaktadır. Eğer ki mal varlığınız varsa bu durumda el konulma yetkisi vardır. Ayrıca her an ev ve iş yerinize haciz ve maaşınızdan kesinti yapılabilir. Peki ya bunların hiçbirine sahip değilseniz? İşte o zaman sizi zorlayan avukatlar anlaşma yoluna gitmeye başlayacaktır. Yani yasal takip süreciesnasında sizlere borcunuz için taksit yapma imkânı tanıyacaklardır.

Kredi borcunu ödememek

Bu süreçte avukatlara izah atılmaması ilerleyen günlerde borcun tamamını kapatmak için adım atılması daha mantıklı olacaktır. Bu sayede faiz ödemeden sadece kredinin anaparasını ödeyerek borcunuzdan kurtulma imkânına sahip olabilirsiniz. Lakin borçlarınızı ödememe durumunuzda da en sonra çare olarak hapis cezası yoluna gidilecektir.

YAZAR HAKKINDA

BENZER YAZILAR